Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Podstawowe
pojęcia
- AC

Sprawdź, co to jest AC i jaką ochronę
może ci zapewnić.

Co to jest numer VIN?

Sprawdzenie VIN może nas uchronić przed zakupem używanego auta z „trudną” przeszłością. Nie chcesz paść ofiarą oszustwa? Sprawdź historię samochodu, i to zanim podpiszesz umowę.

Zanim przystąpimy do sprawdzenia VIN, upewnijmy się, że taki sam numer figuruje na wszystkich dokumentach i na samym pojeździe – nieuczciwi sprzedawcy mogą dublować numery VIN i fałszować papiery auta. Nieprawidłowości związane z VIN to dla nas pierwszy sygnał, że musimy być ostrożni. Jeżeli właściciel nie chce podać numeru VIN, lepiej w ogóle zrezygnować z zakupu.

Badanie TNS OBOP i otoMoto.pl wykazało, że blisko połowa Polaków przy zakupie auta z drugiej ręki pomija sprawdzenie VIN. To błąd, którego mogą kiedyś pożałować. Sprawdzenie VIN nie jest trudne - na rynku działają wyspecjalizowane firmy, które na podstawie VIN generują obszerne raporty na temat dokładnej historii kupowanego samochodu. Sprawdzenie VIN jest możliwe także na stronie udostępnionej przez MSW – www.historiapojazdu.gov.pl.

Sprawdzenie VIN pozwala m.in. zweryfikować prawdziwy przebieg pojazdu, a także upewnić się, że auto nie jest kradzione. Dzięki sprawdzeniu VIN możemy się też dowiedzieć o ewentualnych naprawach i w ten sposób przekonać się, czy właściciel nie ukrył przed nami jakichś kolizji. VIN oznacza również dostęp do informacji o fabrycznym wyposażeniu – być może pewne elementy zostały wymienione na gorsze?

Czy sprawdzenie VIN zawsze chroni przed zakupem auta z defektem? Nie – gwarancji trafionej inwestycji nigdy nie dostaniemy. Jednak faktem jest, że sprawdzenie VIN znacząco zwiększa prawdopodobieństwo odkrycia niewygodnych faktów z historii pojazdu.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e