Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Podstawowe
pojęcia
- AC

Sprawdź, co to jest AC i jaką ochronę
może ci zapewnić.

Różnice między gotówkowym i bezgotówkowym rozliczeniem AC

Sposób, w jaki w razie wystąpienia szkody zostanie wypłacone odszkodowanie zależy od decyzji właściciela pojazdu. Decyzję taką kierowca musi podjąć w momencie podpisywania polisy AC. Obecnie praktykowane są dwie formy rozliczeń szkód w samochodzie – gotówkowa i bezgotówkowa.

Gotówkowe rozliczenie AC

Wariant gotówkowy, zwany potocznie metodą kosztorysową, służy do określenia wysokości odszkodowania na podstawie wyceny planowanych napraw zaistniałej szkody. Odszkodowanie jest bezpośrednio wypłacane Ubezpieczonemu na konto bankowe lub przekazem pocztowym, po wcześniejszym zaakceptowaniu przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe kosztorysu naprawy. W ramach tego rozliczenia, Ubezpieczony dokonuje likwidacji szkody we własnym zakresie. Jest to bardzo popularna forma rozliczania AC wśród polskich kierowców.

Zaletą rozliczenia gotówkowego jest stosunkowo krótki okres likwidacji szkody, w wielu przypadkach mieszczący się w okresie od 3 do 7 dni.

Bezgotówkowe rozliczenie AC

Bezgotówkowa forma wypłaty odszkodowania praktycznie w ogóle nie angażuje właściciela pojazdu. Jego rola kończy się w momencie wskazania danego warsztatu i odstawienia auta do zakładu, najczęściej należącego do autoryzowanej sieci lub warsztatu, z którym współpracuje dane Towarzystwo Ubezpieczeniowe.

Rozliczenie szkody leży na linii ubezpieczyciel – warsztat. Faktury wystawiane przez warsztat dostarczane są bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń, nie angażując w ten proces właściciela pojazdu.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e