Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Podstawowe
pojęcia
- AC

Sprawdź, co to jest AC i jaką ochronę
może ci zapewnić.

Historia samochodu – co warto wiedzieć?

Historia samochodu, który chcesz kupić, jest na wyciągnięcie ręki – a to dzięki numerowi VIN i e-usługom, które pozwalają sprawdzić go online. Ale sam dostęp do danych to nie wszystko. Trzeba jeszcze wiedzieć, na jakie informacje zwracać uwagę.

Historia samochodu wygenerowana na podstawie numeru VIN obejmuje jego dane techniczne. Z tej części dowiemy się, jakie parametry miał pojazd w stanie fabrycznym – chodzi m.in. o takie informacje, jak pojemność i moc silnika czy oryginalne wyposażenie. Jeżeli z nieznanego nam powodu dane w historii samochodu różnią się od tych, które podał nam wcześniej sprzedający, może to oznaczać, że jesteśmy oszukiwani. Być może auto uczestniczyło w jakiejś kolizji, po której wymieniono silnik na słabszy? Warto dopytać o to właściciela, a jeżeli jego odpowiedź nie rozwieje naszych wątpliwości – zrezygnować z zakupu

Historia samochodu „zapisana” w numerze VIN pozwala dowiedzieć się o terminie ostatniego badania technicznego. Zaraz przy nim pojawi się informacja, jaki stan licznika odnotował wtedy diagnosta. Jeżeli liczba przejechanych kilometrów w historii samochodu jest niewiele niższa, a nawet wyższa od tej, którą podał nam właściciel, możemy być pewni, że licznik był cofany. Auto jest prawdopodobnie o wiele bardziej wyeksploatowane, niż na to wygląda. Lepiej poszukać innej, uczciwej oferty.

Z historią samochodu warto się zapoznać chociażby po to, by upewnić się, że nie zamierzamy kupić kradzionego auta. Jeżeli kradzież auta o danym numerze VIN była kiedyś zgłaszana, taka informacja na pewno pojawi się w wygenerowanym raporcie.

Na podstawie numeru VIN możemy sprawdzić także, czy pojazd ma ważną polisę OC. Historia samochodu to nie wszystko, co mogą chcieć „podkoloryzować” nieuczciwi handlarze. Brak aktualnego ubezpieczenia OC grozi wysokimi karami, więc warto zweryfikować tę kwestię jeszcze przed zakupem.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e