Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Podstawowe
pojęcia
- AC

Sprawdź, co to jest AC i jaką ochronę
może ci zapewnić.

Co to jest numer VIN?

Chcesz zweryfikować historię auta, ale nie wiesz, gdzie sprawdzić VIN? Nie martw się – możesz to zrobić na kilka sposobów, w większości przypadków nie odchodząc nawet od ekranu komputera.

Gdzie sprawdzić VIN? Opcji jest kilka. Możesz skorzystać z bezpłatnej usługi MSW, zdać się na firmę wyspecjalizowaną w odtwarzaniu historii pojazdu albo udać się do autoryzowanego serwisu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych postanowiło wyjść naprzeciw polskim kierowcom, którzy chcą kupić auto używane i nie wiedzą, gdzie sprawdzić VIN. Uruchomiło bezpłatną usługę „Historia Pojazdu” dostępną na stronie www.historiapojazdu.gov.pl. Aby z niej skorzystać, wystarczy podać VIN, datę pierwszej rejestracji i numer rejestracyjny samochodu. Usługa pozwala sprawdzić m.in. czy auto ma ważne OC i czy było poddawane regularnym badaniom technicznym, a także czy pojazd nie jest kradziony. Zaletą takiego rozwiązania jest wiarygodność źródła (wszystkie dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów), wadą – fakt, że jeżeli auto było użytkowane za granicą, kierowca nie będzie miał dostępu do jego pełnej historii. A zatem gdzie sprawdzić VIN auta importowanego?

Odpowiedzią na to pytanie mogą być raporty generowane na zamówienie przez komercyjne podmioty specjalizujące się w odtwarzaniu historii pojazdów. Z ich usług także można skorzystać online. Bazy takich firm obejmują dane spoza archiwów CEPiK, pozwalając na weryfikację aut użytkowanych także poza granicami Polski. Jeśli sam nie wiesz, gdzie sprawdzić VIN i jak odczytać zakodowane w nim informacje, powierzenie tego zadania profesjonalistom może być dobrym pomysłem.

Nadal się zastanawiasz, gdzie sprawdzić VIN? Jeżeli nie przemawia do ciebie zdalna weryfikacja, możesz po prostu podjechać do autoryzowanego serwisu i tam podpytać o historię swojego auta. Pamiętaj tylko, że nie wszystkie koncerny archiwizują dane na temat odbytych napraw i przeglądów - np. Opel w ogóle nie ma europejskiej ani krajowej bazy danych, więc ewentualnych informacji na temat pojazdu może udzielić tylko warsztat, który go zna. Warto też zapoznać się z polityką udzielania informacji przez daną firmę. Przykładowo, serwisy BMW mają dostęp do kompletnej historii aut serwisowanych w Polsce i Niemczech, ale przy jej podawaniu musi być obecny aktualny właściciel samochodu.

Teraz już wiesz, gdzie sprawdzić VIN. Powodzenia!

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e