Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Podstawowe
pojęcia
- AC

Sprawdź, co to jest AC i jaką ochronę
może ci zapewnić.

Suma ubezpieczenia w autocasco

Wysokość sumy ubezpieczenia jest określona w umowie autocasco. Aby wyznaczyć optymalną kwotę, odpowiadającą wartości ubezpieczanego pojazdu, najczęściej wykorzystuje się gotowe katalogi do wyceny aut, uwzględniające czynniki takie jak marka, model czy wiek danego samochodu.

W katalogach takich brakuje czasem szczegółowych opisów wyposażenia samochodu. Dlatego jeżeli wybrałeś auto w „bogatszej” wersji albo instalowałeś w nim dodatkowy sprzęt, upewnij się, że zostało to uwzględnione w kalkulacji. Jej wynik będzie bardzo istotny dla twojej polisy autocasco.

Bardzo istotną kwestią przy zakupie autocasco jest ustalenie, czy suma ubezpieczenia ma być stała czy zmienna. Nowe samochody szybko tracą na wartości, więc jeżeli kupiłeś auto z salonu, zastanów się nad wykupieniem stałej sumy ubezpieczenia, zwanej też sumą gwarantowaną. Będzie się to wiązało z wyższą składką, jednak przy ustalaniu odszkodowania z autocasco ubezpieczyciel weźmie pod uwagę wartość auta z dnia zawarcia umowy, a nie z dnia wystąpienia zdarzenia. Taka opcja w podstawowym wariancie ubezpieczenia jest dostępna dla właścicieli aut maksymalnie 3-letnich.

Zmienna suma ubezpieczenia autocasco oznacza, że odszkodowanie zostanie wypłacone w wysokości odpowiadającej wartości auta z dnia wystąpienia szkody. Inaczej mówiąc, suma ubezpieczenia odpowiada wartości ubezpieczonego pojazdu w danym momencie trwania umowy ubezpieczenia autocasco. W takim wariancie składka jest niższa. Jeżeli jeździsz starszym samochodem, różnica w jego wartości na początku i końcu roku polisowego jest zwykle na tyle niewielka, że oszczędność na składce może opłacać ci się bardziej niż szansa na wyższe odszkodowanie.

Ostatnią rzeczą, jaką powinieneś sprawdzić, jest wpływ wypłaty odszkodowania na sumę ubezpieczenia. W niektórych wariantach polisy autocasco suma ubezpieczenia pozostaje niezmienna po wypłacie odszkodowania, w innych – zostaje pomniejszona o każdą wypłaconą kwotę.

Ostateczna decyzja w kwestii wyboru sumy ubezpieczenia i samej polisy należy oczywiście do kierowcy, które kupuje autocasco – ważne, żeby była podjęta w sposób świadomy.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e