Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Podstawowe
pojęcia
- AC

Sprawdź, co to jest AC i jaką ochronę
może ci zapewnić.

Tanie AC a udział własny w szkodzie

Udział własny to kwota, o jaką ubezpieczyciel pomniejszy nasze odszkodowanie autocasco – o ile zgodzimy się na taki zapis w umowie. W zamian możemy uzyskać tanie AC. Co warto wiedzieć o udziale własnym w szkodzie?

W terminologii OWU udział własny ubezpieczonego to kwota lub procent, o jaki zostaje pomniejszone dane odszkodowanie autocasco. O ustaleniu udziału własnego i jego wysokości decyduje klient, dla którego bezpośrednią korzyścią z takiego rozwiązania jest tanie AC – udział własny wpływa bowiem na obniżenie składki.

Udział własny może dotyczyć zarówno konkretnych szkód (np. tylko komunikacyjnych), jak i całego zakresu ubezpieczenia. Na przykład u nas udział własny ustalany z klientem nie dotyczy szkód powstałych przy uszkodzeniu szyby (lub szyb) oraz w przypadku kradzieży pojazdu. Polujący na tanie AC mogą też spotkać się z odmiennymi progami udziału własnego dla różnych typów zdarzeń – w takiej sytuacji udział własny w szkodzie wypadkowej będzie inny niż np. w szkodzie kradzieżowej.

Jeżeli wysokość szkody będzie niższa niż wskazany w umowie udział własny, odszkodowanie nie zostanie wypłacone. W ten sposób z umowy ubezpieczenia eliminowane są szkody drobne, których wartość jest mniejsza od kosztów likwidacji. Ubezpieczony pokrywa je z własnej kieszeni, jednak często taki wydatek rekompensuje mu niższa składka i tanie AC.

Przy braku udziału własnego pełne ryzyko szkody bierze na siebie zakład ubezpieczeń. Jednak zerowanie udziału własnego nie zawsze się opłaca, szczególnie jeśli kusi nas tanie AC. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto samodzielnie oszacować ryzyko wystąpienia szkody – najlepiej nie w kontekście własnych umiejętności, których żaden kierowca nie może ocenić obiektywnie, ale np. wielkości miejscowości, w jakiej mieszkamy. Im większe miasto, tym statystycznie większa szansa na wypadek. Sprawdźmy też, czy model naszego auta należy do tych często kradzionych. Istotne jest również miejsce parkowania. Jeżeli często zostawiasz samochód na ulicy, prawdopodobieństwo tego, że ktoś go np. porysuje, jest odpowiednio większe.

Im nowszy samochód, tym wyższe koszty naprawy. Jeżeli udział własny jest określony procentowo, a szkoda nastąpi już w kilka dni po wyjeździe z salonu, wydatki po stronie ubezpieczonego mogą być znaczne. Inaczej jest w przypadku starszych aut i marek mniej narażonych na kradzież – w ich przypadku to tanie AC i niewielki udział własny jest bardziej opłacalny. Zastanów się, jaką kwotę mógłbyś pokryć, nie nadwyrężając zbytnio domowego budżetu. Czy wydatek 500 zł to dla ciebie za duży wydatek? Jeżeli nie, możesz właśnie na tym poziomie ustalić udział własny.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e