Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Dziecko w samochodzie, czyli jaki fotelik wybrać?

  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka
Oblicz składkę

Dziecko w samochodzie, czyli jaki fotelik wybrać?

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego to dylemat większości rodziców. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się m.in. ceną, kolorem oraz dodatkowymi funkcjonalnościami. Najważniejszy jest jednak fakt, aby fotelik był odpowiednio dopasowany do modelu samochodu oraz do wagi, wzrostu i potrzeb dziecka.

Jeszcze do niedawna obowiązek przewożenia dzieci w foteliku dotyczył tylko najmłodszych pasażerów aż do ukończenia 12 roku życia. Jednak w związku z nowelizacją przepisów, od maja 2015 r. dzieci powinny być przewożone w foteliku samochodowym aż do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Bez fotelików, a jedynie w pasach bezpieczeństwa, mogą podróżować również dzieci o wzroście powyżej 135 cm, ale tylko wtedy, gdy nie mieszczą się w dostępnych fotelikach.

Foteliki samochodowe możemy podzielić na trzy główne grupy w zależności od wzrostu i wagi dziecka:

Grupa 0+

Do tej grupy zaliczamy foteliki dla niemowląt (zazwyczaj dla dzieci do 13 kg lub 85 cm wzrostu). W większości przypadków foteliki te są przenośne i możne je wpinać także do wózków. W tego rodzaju fotelikach najmłodsi podróżują tyłem do kierunku jazdy (co według badań jest bezpieczniejszą pozycją niż jazda przodem), a foteliki są przypinane pasami bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o wymianę fotelika na większy to najlepiej w tej kwestii sugerować się zaleceniami producenta – na każdym foteliku powinny być zamieszczone parametry z dokładną informacją, dla kogo przeznaczony jest fotelik.

Grupa 1

Foteliki tego typu są przeznaczone dla maluchów o wadze 9-18 kg i zwykle podróżują nimi dzieci do 4. roku życia (ok. 80-105 cm wzrostu). Montaż fotelików odbywa się bezpośrednio za pomocą zaczepów ISOFIX bądź samochodowymi pasami bezpieczeństwa lub na bazie. Co ważne wybierając fotelik, warto sprawdzić czy siedzisko można ustawić na dwa sposoby: tyłem i przodem do kierunku jazdy. Wówczas, gdy maluch podrośnie i zacznie podróżować przodem do kierunku jazdy, nie będzie konieczna wymiana fotelika na nowy.

Grupa 2/3

W fotelikach z tej grupy są przewożone zazwyczaj dzieci w wieku 3,5-12 lat (do osiągnięcia 150 cm wzrostu). Podobnie jak foteliki z grupy 1 są one montowane bezpośrednio do zaczepu ISOFIX lub za pomocą pasów bezpieczeństwa. Zaleca się, by przy wyborze tego modelu zwrócić uwagę na regulację wysokości zagłówka oraz posiadanie dodatkowych systemów zabezpieczeń, np. SPS – system ochrony bocznej. Równocześnie eksperci zalecają, aby dziecko jak najdłużej korzystało z fotelika, który chroni okolice głowy, barków i bioder, a nie tylko z samego podwyższenia.

Kupując fotelik samochodowy, należy zwrócić uwagę jeszcze na trzy inne kwestie. Po pierwsze kupujmy fotelik tylko ze sprawdzonego źródła (tak aby mieć pewność, że fotelik nie jest uszkodzony lub powypadkowy) oraz sprawdźmy czy fotelik posiada odpowiednie certyfikaty m.in. ECE R44/04, który jest wydawany przez Państwowy Instytut Motoryzacji. Ostatnim ważnym elementem jest dobór fotelika do naszego samochodu. Aby odpowiednio go dopasować, należy przymocować fotelik bezpośrednio do kanapy auta, w którym będzie używany i sprawdzić, czy fotelik dobrze przylega do oparcia i siedzenia.

*Tekst został przygotowany w oparciu o poradnik „Bezpieczna flota. Przewodnik kierowcy flotowego” autorstwa Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e