Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu używanego samochodu?

  • Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu używanego samochodu?
Oblicz składkę

OC „z drugiej ręki”. Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu używanego samochodu?

Nieważne, czy kupujemy samochód od sąsiada, czy w komisie – sprzedawca zawsze powinien dysponować ważną polisą OC. Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu, który należał wcześniej do innego kierowcy? Przeczytaj nasz poradnik.

Ubezpieczenie samochodu używanego, czyli „odziedziczonego” po poprzednim właścicielu, rządzi się nieco innymi prawami niż zwykła polisa kupiona przez nas u ubezpieczyciela. Niestety, kierowcy często nie zdają sobie z tego sprawy, przez co narażają się na liczne nieprzyjemne niespodzianki i dodatkowe koszty.

Sprawdź, czy auto ma ważne OC

Podstawową rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić przed zakupem, jest ważność i status polisy. Jeżeli kupimy auto z nieopłaconym ubezpieczeniem, będzie odpowiedzialni za opłacenie zaległej składki solidarnie ze sprzedającym. Zdarza się też, że sprzedawca pojazdu w ogóle nie wykupił ubezpieczenia OC, i chce zataić przed nami ten fakt. W takim przypadku musimy natychmiast udać się do ubezpieczyciela i wykupić polisę jeszcze tego samego dnia – przed wprowadzeniem pojazdu do ruchu. Za brak obowiązkowego ubezpieczenia samochodu w 2015 roku grozi kara w wysokości aż 3500 zł (jeżeli auto pozostawało nieubezpieczone przez 14 dni).

Pamiętaj o rekalkulacji

Warto też pamiętać, że ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki w związku ze zmianą właściciela auta. Po takiej operacji koszty ubezpieczenia samochodu mogą zmaleć, jeżeli np. przysługują nam większe zniżki niż sprzedającemu. Powinniśmy się jednak liczyć także z możliwością zapłacenia wyższej składki jeżeli np. powodowaliśmy w przeszłości stłuczki lub wypadki.

Pilnuj terminów

Jeżeli warunki przejętej umowy są dla nas korzystne, możemy przy niej pozostać. Musimy być jednak czujni – polisa nie przedłuży się automatycznie. Zanim ubezpieczenie samochodu wygaśnie, koniecznie podpiszmy nową umowę z tym samym albo innym towarzystwem. Zgodnie z polskim prawem zarejestrowane auto musi być ubezpieczone cały czas. Przypilnujmy więc, żeby pomiędzy kolejnymi okresami ubezpieczeniowymi nie było nawet jednego dnia przerwy.

Sprawdź inne oferty

W każdej chwili możemy też wypowiedzieć umowę OC – pod warunkiem, że wcześniej wykupimy polisę w innej firmie. Jeżeli więc znajdziemy gdzieś lepszą ofertę ubezpieczenia samochodu, możemy z niej bez obaw skorzystać. Pamiętajmy tylko, że wówczas to poprzedni właściciel auta otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e