Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Poradniki

  • Co zrobić, żeby przygotować rower na wiosnę.
Oblicz składkę

Wiosenny przegląd roweru w 5 krokach

Wraz z nadejściem wiosny coraz częściej samochód lub komunikację miejską porzucamy na rzecz dwóch kółek. Amatorzy jednośladów powinni jednak pamiętać, aby przed rozpoczęciem sezonu rowerowego zrobić dokładny przegląd naszego pojazdu.

1. Oczyść rower z zanieczyszczeń

Jeśli nasze dwa kółka użytkowaliśmy także zimą to w pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na oczyszczeniu roweru z soli drogowej i innych zanieczyszczeń. Zwróćmy uwagę również czy na naszym jednośladzie nie wystąpiła korozja – jeśli tak koniecznie musimy ją usunąć. Do tej czynności nie potrzebujemy specjalistycznych detergentów. Wystarczy ciepła woda, płyn do mycia naczyń oraz kilka szmatek lub szczotka. Pamiętajmy jednak, aby po umyciu przetrzeć rower suchą szmatką, dzięki czemu unikniemy zacieków.

2. Nasmaruj łańcuch

Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić także zębatkom i łańcuchowi – to jedne z najważniejszych elementów roweru, dlatego sprawdźmy czy nie wymagają wymiany. Jeśli jednak wystarczy zwykłe czyszczenie to powinniśmy rozpocząć je od zmycia starego smaru. W tym celu najlepiej sprawdzi się benzyna ekstrakcyjna lub specjalistyczne rozpuszczalniki. Następnie nasmarujmy łańcuch i wszelkie elementy ruchome – w ten sposób zabezpieczamy części przed rdzewieniem.

3. Napowietrz opony

Jazda na słabo napowietrzonych oponach jest po pierwsze mało komfortowa, a po drugie niesie ryzyko przebicia dętki, np. podczas najazdu na wysoki krawężnik. Poziom napompowania zależy od rodzaju roweru, jaki użytkujemy. Inny będzie dotyczył rowerów górskich, a innych rowerów miejskich czy szosowych. Na szczęście na każdej oponie jest zazwyczaj zamieszczona informacja o wysokości maksymalnego ciśnienia, do jakiego można napompować oponę. Jeśli natomiast chcesz się przekonać czy z dętki nie ucieka powietrze, to najlepszym i najprostszym sposobem jest włożenie napompowanej opony do wody.

4. Sprawdź hamulce

Kluczową kwestią dla zachowania bezpieczeństwa na drodze są także klocki hamulcowe, które podczas zimy mogły się poluzować. Dlatego nie zapomnij sprawdzić stanu napięcia linek hamulcowych i odpowiednio je wyreguluj. Jeśli linki chodzą ciężko możemy je nasmarować smarem.

5. Zadbaj o oświetlenie

Na koniec pamiętaj o sprawdzeniu stanu oświetlenia. Po długim sezonie zimowym baterie i akumulatory, które są stosowane w elementach oświetleniowych mogą wymagać wymiany. Warto zastanowić się także nad montażem dodatkowych elementów odblaskowych. Można je umieścić w pedałach lub kołach, a także na rowerowym kasku.

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e