Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

O co pytać przy wyborze polisy mieszkaniowej?

  • Co zrobić, żeby nie przepłacać za polisę mieszkaniową.
Oblicz składkę

Ubezpieczasz mieszkanie? Musisz o to zapytać!

Okres wiosenno-letni sprzyja wyjazdom na weekendy i urlopy. Przed dłuższą nieobecnością w domu często decydujemy się na zakup ubezpieczenia mieszkania. Zanim wydamy pieniądze poznajmy najpierw szczegóły oferty. Jakie pytania zadawać wybierając polisę, by kupić dobrze i nie przepłacić - radzi Monika Szczepanek, ekspert ubezpieczeniowy.

Jaki zakres ochrony obejmuje ubezpieczenie?

Firmy ubezpieczeniowe umożliwiają wybór zakresu oraz przedmiotu ubezpieczonego mienia. Możemy więc ubezpieczyć mury i stałe elementy budynku, a także ruchomości domowe od zdarzeń losowych oraz kradzieży z włamaniem. Dodatkowo możemy wykupić OC w życiu prywatnym czy domowe Assistance. W pierwszej kolejności zastanówmy się zatem, jaki zakres ochrony ubezpieczeniowej jest nam najbardziej potrzebny. Pozwoli to nam na lepsze dopasowanie oferty, a tym samym oszczędności na polisie.

Jaka jest suma ubezpieczenia?

Suma ubezpieczenia to kwota, do której ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność w przypadku, gdy w naszym mieszkaniu lub domu dojdzie szkody. Określamy ją na etapie zakupu polisy – warto zatem dobrze przemyśleć, ile wart jest zgromadzony przez nas majątek oraz ile warta jest sama nieruchomość. Jeżeli odnawiamy polisę – dobrze jest ponadto zastanowić się jakie wartościowe przedmioty kupiliśmy w ostatnim czasie, by mieć pewność, że zostaną objęte ochroną.

Jaka jest franszyza integralna?

Firmy ubezpieczeniowe odpowiadają za szkody, których wartość przekracza przyjęte w umowie minimum. Minimum to określane jest w umowie kwotowo lub procentowo i nazywane jest franszyzą integralną. Jeżeli jest ona wysoka – wówczas za mniejsze szkody możemy nie otrzymać odszkodowania.

Jakie zniżki mogę otrzymać?

Ubezpieczenia oferowane w pakietach są z reguły tańsze, niż gdy kupujemy je oddzielnie. Dlatego dobrze jest sprawdzić, czy firma, w której mamy wykupione OC lub AC komunikacyjne, oferuje zniżki w przypadku objęcia ochroną również miejsca zamieszkania. W takim przypadku możemy otrzymać np. 10% upust. Ubezpieczyciele premiują też opłacenie polisy kartą kredytową. Podobnie jest, gdy decydujemy się na jednorazową opłatę. Dodatkowo w przypadku ubezpieczania ruchomości domowych od kradzieży z włamaniem możemy liczyć na zniżki za zamontowane zabezpieczenia antywłamaniowe.

Jak powinienem zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie?

Wykupienie polisy nie zwalnia nas z obowiązku zachowania zasad ostrożności przy zabezpieczeniu mieszkania, czy domu. Dlatego pamiętajmy, by okna, drzwi balkonowe, otwory dachowe były zamocowane w taki sposób, by nie można było ich otworzyć bez użycia siły. Drzwi wejściowe powinniśmy zaopatrzyć w solidne zamki. Jeżeli mieszkamy na parterze, konieczne będą zabezpieczenia w postaci krat, okiennic, żaluzji antywłamaniowych, czy alarmu. Jeżeli nie spełnimy tych warunków – ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania.

Od kiedy działa polisa?

Odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się w dniu ustalonym w umowie ubezpieczenia i potwierdzonym w polisie jako początek okresu ubezpieczenia. Zazwyczaj jednak nie wcześniej jednak niż dnia następnego po zapłaceniu składki lub jej pierwszej raty. Dlatego jeżeli planujemy wyjazd - warto wykupić polisę z wyprzedzeniem, by mieć czas na dopełnienie formalności.

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e