Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Wybór i zakup
ubezpieczenia
mieszkania


Dowiedz się, co należy wziąć
pod uwagę aby wybrać najlepsze
ubezpieczenie mieszkania lub domu.

Co warto ubezpieczyć kupując ubezpieczenie mieszkania lub domu?

Kupując mieszkanie nie zawsze decydujemy się na ubezpieczenie go, zazwyczaj ze względu na koszty. Nie zdajemy sobie sprawy, że brak ubezpieczenia, w przypadku potencjalnej szkody, może nas kosztować o wiele więcej niż jego zakup.

Przy podejmowaniu tej decyzji kieruj się przede wszystkim własnymi potrzebami, a także prawdopodobieństwem wystąpienia konkretnych zagrożeń. Przy wyborze polisy możesz zdecydować się na objęcie ochroną wyłącznie murów, czyli elementów konstrukcyjnych domu lub mieszkania, jak również jego wyposażenia, rozumianego bardzo szeroko.

W przypadku domów ubezpieczenie murów jest zalecane, ponieważ często trudno przewidzieć wystąpienie i skutki zdarzeń losowych, takich jak wichury, grad czy ulewy. Musisz jednak pamiętać, że jeśli dom znajduje się np. na terenie zalewowym lub w przeszłości uległ podtopieniu, polisa będzie zdecydowanie droższa.

Ubezpieczenie wyposażenia może dotyczyć zarówno elementów stałych jak i ruchomości domowych – np. mebli czy sprzętów elektronicznych, kosztowności, książek czy dzieł sztuki. O ubezpieczeniu wyposażenia domu warto pomyśleć, jeśli posiadasz mienie wyższej wartości, którego zniszczenie lub utrata (na przykład w wyniku kradzieży), będzie bardzo dotkliwe.

Ubezpieczajćc mury, czyli konstrukcję nieruchomości obejmującą np. w przypadku domu: fundamenty, ściany oraz dach, możesz ubezpieczyć również stałe elementy takie jak: instalacje, armatura sanitarna, meble kuchenne robione na wymiar, drzwi, okna podłogi czy okładziny ścian od pożaru i innych wypadków losowych. Możesz dodatkowo dokupić pakiet zabezpieczający sprzęty będące na wyposażeniu mieszkania od ryzyka kradzieży z włamaniem lub dewastacji.

Warto ubezpieczyć mieszkanie, jeśli planujesz je wynajmować. Dzięki temu, jeśli twoim lokatorom pęknie rura w mieszkaniu, nie będziesz musiał pokrywać kosztów naprawy z własnej kieszeni ani domagać się zapłaty od właścicieli. Jeśli zamieszkujesz je sam, także warto zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę od zdarzeń, które mogą zniszczyć mieszkanie i spowodować wysokie straty.

Możesz ubezpieczyć wyposażenie swojego mieszkania, jeśli obawiasz się kradzieży. Zazwyczaj pakiet obejmuje zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem lub rabunek. Najczęściej ubezpieczanie mienie to: telefony, komputery i laptopy, tablety, sprzęty RTV i AGD, meble, ubrania, biżuteria, instrumenty muzyczne, rowery, narty czy inny sprzęt turystyczny. Ubezpieczyciel pokrywa szkody powstałe najczęściej na skutek zdarzeń losowych, ale także przepięcia elektryczne czy dewastacja są objęte ochroną. Możesz rozszerzyć swoją polisę o ochronę przed kradzieżą z włamaniem lub rabunkiem, stłuczeniem elementów szklanych czy powodzią. Niestety, jeśli przypadkiem zgubisz klucze a złodziej dostanie się do mieszkania nie wyważając drzwi lub wejdzie przez uchylone okno lub balkon, nie będzie to brane pod uwagę jako kradzież z włamaniem. Możesz dokupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które pokryje szkody ewentualnych zniszczeń spowodowanych przez osoby trzecie, powstałe w wyniku użytkowania przez nas mieszkania. Taki pakiet zapewnia też ochronę w związku z posiadaniem niepełnoletnich dzieci, niektórych zwierząt domowych i amatorskim uprawianiem sportu.

Wątpliwości schodzą na bok, kiedy kupujemy mieszkanie na kredyt, ponieważ wiąże się to z obowiązkiem ubezpieczenia kupionego mieszkania. Konieczne jest dokonanie cesji polisy na bank na cały okres spłacania kredytu. Jeśli nie zdecydujesz się ubezpieczyć mieszkania samodzielnie, to bank może nałożyć na ciebie karę finansową lub samodzielnie ubezpieczyć mieszkanie, jednak koszty tego ubezpieczenia spadną na ciebie. Bank dokładnie określa, jakie warunki musi spełniać polisa, żeby była odpowiednia do mieszkania na kredyt. Wymagania te to najczęściej ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych w tym pożaru, na sumę równą lub większą od kwoty zaciągniętego kredytu. Niemal wszystkie firmy ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie właśnie taką polisę, warto nie brać jej jednak w ciemno tylko dobrze przemyśleć wybór.

Warto wiedzieć, jaką ochronę oferują poszczególni ubezpieczyciele, zwłaszcza jeśli planujesz zakup mieszkania lub jesteś już jego właścicielem. Sprawdź naszą ofertę, aby znaleźć pakiet dostosowany do twoich potrzeb.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e