Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Wybór i zakup
ubezpieczenia
mieszkania


Dowiedz się, co należy wziąć
pod uwagę aby wybrać najlepsze
ubezpieczenie mieszkania lub domu.

Gdzie kupić ubezpieczenie mieszkania – za pośrednictwem banku czy bezpośrednio u ubezpieczyciela?

Zakup własnego mieszkania to bardzo poważna decyzja, wymagająca dokładnego przemyślenia. Tak samo jest z jego ubezpieczeniem, chociaż najczęściej o nim nie myślimy i dopiero kiedy podpisujemy ostatnie dokumenty w banku okazuje się, że trzeba podjąć jeszcze tę jedną decyzję. Banki są przygotowane na taką ewentualność i oferują ubezpieczenie mieszkania na miejscu - u ubezpieczyciela, z którym mają podpisaną umowę partnerską. Często z wygody decydujemy się na takie właśnie rozwiązanie. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając ubezpieczenie na zasadach, które w pełni Ci odpowiadają.

Kredyt na mieszkanie wiąże się z obowiązkiem ubezpieczania kupionej nieruchomości przez cały okres spłacania kredytu. Wykupioną polisę trzeba jednak przepisać na bank, a więc dokonać cesji. Jeśli nie ubezpieczymy mieszkania samodzielnie, bank może nałożyć karę finansową lub ubezpieczyć je za nas, jednak koszty z tego tytułu poniesiemy my.

Bank precyzuje także rodzaj polisy, jaka obowiązuje przy otrzymywanym kredycie. Kredyt hipoteczny wymaga ubezpieczenia mieszkania od zdarzeń losowych, w tym np. pożaru, na sumę równą lub większą od kwoty zaciągniętego kredytu. Niemal wszystkie firmy ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie właśnie takie ubezpieczenie, warto jednak wiedzieć, że w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego wysokość składki za polisę może być różna.

Ubezpieczenie mieszkania za pośrednictwem banku to oczywiście bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ na miejscu możemy załatwić wszystkie formalności. Z drugiej strony, warto zadać sobie trud porównania konkurencyjnych ofert, co może przynieść oszczędności, zwłaszcza w perspektywie kilku lat kontynuacji takiego ubezpieczenia.

Mniejsze koszty ubezpieczenia możesz ponieść udając się do placówki towarzystwa ubezpieczeniowego lub Agenta. Nawet jeśli zasugerujesz się propozycją banku, ale nie dokonasz ubezpieczenia za jego pośrednictwem, możesz oszczędzić sporo pieniędzy. Oczywiście wszystko zależy od zakresu ochrony, jaką zdecydujesz się objąć nowe mieszkanie. Samodzielny wybór ubezpieczyciela i polisy może skutkować zmniejszeniem kosztów okołokredytowych, ponieważ ubezpieczenie jest obowiązkowe tylko przy zaciąganiu kredytu.

Przemyślany wybór pozwoli oszczędzić nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych na comiesięcznej składce.

Cesja polisy na bank jest, najprościej mówiąc, przeniesieniem odszkodowania za szkody z ubezpieczonego na bank. W związku z tym, choć to my opłacamy składki, w razie wypadku odszkodowanie trafi na konto banku, czyli cesjonariusza, chyba, ze bank zadecyduje o wypłacie odszkodowania bezpośrednio na konto Ubezpieczonego.

Jeśli dojdzie do uszkodzenia domu lub mieszkania, wypłata odszkodowania będzie zależeć od naszej rzetelności jako kredytobiorcy. Jeśli nie mamy zaległości w spłatach, odszkodowanie trafi do nas, ale jeżeli mamy długi, otrzyma je bank na poczet naszych zaległości.

Decydując się na kredyt mieszkaniowy warto poświęcić trochę więcej czasu na znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania lub domu. Możemy w ten sposób nie tylko zmniejszyć kwotę spłaty kredytu, ale także, dokładnie analizując oferty dostępne na rynku, znaleźć tę odpowiadającą potrzebom nie tylko banku, ale także naszym i naszej rodziny.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e