Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Podstawowe pojęcia
ubezpieczenia
mieszkania lub domu


Sprawdź, co to jest ubezpieczenie
mieszkania lub domu
i jaką ochronę Ci zapewni.

Kto powinien ubezpieczyć mieszkanie, najemca czy właściciel?

Wynajmując od kogoś mieszkanie najczęściej nie zastanawiamy się nad jego ubezpieczeniem, wydaje nam się, że właściciel o nie zadbał. Natomiast wynajmując komuś mieszkanie, nie myślimy o ubezpieczeniu dopóki nie dostaniemy telefonu o pękniętej rurze i zalanym piętrze. Prawda jest taka, że ubezpieczenie nieruchomości w Polsce nie jest obowiązkowe dlatego nie zawsze jest na liście priorytetów zarówno najemców jak i właścicieli mieszkań. Sprawdź dlaczego warto zainwestować w dobre ubezpieczenie mieszkania, zanim nastąpi niespodziewany wypadek.

W miastach gdzie znajdują się uczelnie wyższe, większość wynajmujących mieszkanie stanowią studenci i to głównie dlatego właściciele decydują się ubezpieczyć swoje mieszkania. A takie ubezpieczenie choć nieobowiązkowe może okazać się nieocenione w sytuacjach kiedy w skutek awarii w łazience sąsiadowi z niższego piętra, woda będzie kapała z sufitu. W przypadku mieszkania wynajmowanego, lokal może ubezpieczyć jego właściciel i jest to ubezpieczenie murów i wyposażenia na wypadek pożaru, wybuchu i innych wypadków losowych. Zazwyczaj dodatkowo właściciele wykupują pakiet zabezpieczający sprzęty i mienie ruchome, które są na wyposażeniu mieszkania, od ryzyka kradzieży z włamaniem lub dewastacji. W podpisywanej umowie powinny zostać ustalone warunki ponoszenia odpowiedzialności. Jeśli pęknie rura z przyczyny niezależnej od najemcy to odszkodowanie za zalanie mieszkania sąsiadowi zostanie wypłacone z polisy właściciela mieszkania, chyba, że zostanie ustalone, że to najemca powinien pokryć koszty szkody.

Lokator wynajmując od kogoś mieszkanie może zadbać o ubezpieczenie swoich dóbr. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie wyposażenia od zdarzeń losowych, kradzieży i włamania. Ubezpieczane są najczęściej telefony, komputery, tablety, sprzęty RTV i AGD, meble, ubrania, biżuteria, rowery, narty czy inny sprzęt turystyczny. Polisa pokrywa szkody powstałe na skutek zdarzeń losowych, ale także przepięć elektrycznych czy dewastacji. Można także dokupić rozszerzony zakres ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem lub rabunku, stłuczenia elementów szklanych czy powodzi. Pamiętaj, jeśli zgubisz klucze i złodziej wejdzie do mieszkania bez uprzedniego wyważania drzwi albo dostanie się do niego przez uchylone okno lub balkon, nie kwalifikuje się to jako kradzież z włamaniem. Korzystne dla najemcy będzie także wykupienie własnego ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, ponieważ w przypadku ewentualnych zniszczeń spowodowanych w mieniu osób trzecich, które powstaną w wyniku użytkowania przez nas mieszkania. Zalanie sąsiadowi mieszkania może wyrządzić niemałe szkody. Taki pakiet zapewnia też ochronę w związku z posiadaniem niepełnoletnich dzieci, niektórych zwierząt domowych i chociażby amatorskim uprawianiem sportu.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe idą o krok dalej i proponują właścicielom nieruchomości Ubezpieczenie OC najemcy mieszkania. Dzięki takiemu rozszerzonemu pakietowi ubezpieczenia to ubezpieczyciel ponosi koszty naprawy szkód wyrządzonych nieumyślnie przez najemcę względem osób trzecich. Dzięki ubezpieczeniu OC najemcy, ewentualny remont łazienki nie będzie obciążał budżetu ani właściciela ani najemcy.

Warto mieć świadomość ewentualnych kosztów związanych ze zwykłym użytkowaniem mieszkania przez najemców. Jeśli mądrze wybierzesz ubezpieczyciela i pakiet ubezpieczeń odpowiadający Twoim potrzebom, możesz uniknąć wielu nieprzyjemnych i kosztownych sytuacji.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e