Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Wybór i zakup
ubezpieczenia
mieszkania


Dowiedz się, co należy wziąć
pod uwagę aby wybrać najlepsze
ubezpieczenie mieszkania lub domu.

Ubezpieczenie mieszkania. Jak uniknąć błędów?

Chcesz kupić ubezpieczenie mieszkania? Zrób to dobrze. Podpowiemy Ci, jakich błędów powinieneś się wystrzegać przy wyborze polisy – tak, aby odpowiednio dopasować zakres ochrony, a jednocześnie nie przepłacić.

Ubezpieczenie mieszkania nie zajmuje wiele czasu – często wystarczy kilka minut, by kupić polisę. Nie warto się jednak spieszyć. W końcu dla wielu z nas nieruchomość to najcenniejszy element majątku, a to właśnie odpowiednia polisa pozwoli nam naprawić ewentualne zniszczenia czy odkupić utracone mienie. Chcesz wiedzieć, jakie są najczęstsze błędy przy wyborze ubezpieczenia mieszkania? Przeczytaj naszą listę.

Kupując ubezpieczenie mieszkania nie sugeruj się wyłącznie ceną. Sprawdź też, co za nią stoi. Założenie, że każda polisa jest taka sama, jest fałszywe, bo towarzystwa różnie określają warunki i zakres umowy. Ochrona może obejmować mury, czyli konstrukcję nieruchomości wraz z fundamentami, dachem i ścianami, elementy stałe (np. drzwi, okna, podłogi, wewnętrzne instalacje, zabudowę kuchenną czy armaturę łazienkową) i wyposażenie, tzn. mienie ruchome (m.in. meble, odzież, biżuterię, sprzęt AGD i RTV).

Ubezpieczenie mieszkania powinno chronić przed skutkami zdarzeń losowych, takich jak np. pożar, zalanie, powódź czy huragan, a także przepięć elektrycznych, stłuczeń czy dewastacji. Nie zapomnij też zabezpieczyć się na wypadek rabunku i kradzieży z włamaniem. Uzupełnieniem ochrony jest ubezpieczenie od tzw. szkód wężykowych, które są spowodowane pęknięciem lub oderwaniem się wężyków odprowadzających wodę do urządzeń domowych, np. pralki czy zmywarki.

Kiedy słyszymy frazę „ubezpieczenie mieszkania”, myślimy zwykle o ochronie własnego majątku. A co, jeśli to Ty wyrządzisz komuś szkodę? Wystarczy, że pieszy poślizgnie się na nieoczyszczonym fragmencie chodnika, za który odpowiadasz, i złamie nogę. Może się też zdarzyć, że zalejesz mieszkanie sąsiada. W takich sytuacjach przyda Ci się OC mieszkaniowe – dzięki tej polisie ubezpieczyciel pokryje szkody rzeczowe i osobowe wyrządzone innym. Ubezpieczenie zadziała także wtedy, gdy szkodę wyrządzą inni domownicy lub zwierzęta.

Suma ubezpieczenia określa maksymalną wysokość odszkodowania, jakie może nam przyznać ubezpieczyciel w przypadku ewentualnej szkody, przed którą chroni nas ubezpieczenie mieszkania. Powinna odpowiadać faktycznej wartości ubezpieczonych elementów. Jeżeli oszacujesz tę kwotę zbyt wysoko, zapłacisz wyższą składkę, ale nie uzyskasz wcale wyższego odszkodowania. Z drugiej strony, jeżeli zaniżysz wartość mienia, wypłacona kwota może nie starczyć na pokrycie rzeczywistych strat.

Ubezpieczenia oferowane w pakietach są często tańsze niż wówczas, gdy kupujemy je pojedynczo. Dlatego warto sprawdzić, czy firma, w której mamy wykupioną jakąś polisę (np. OC samochodu) nie oferuje nam dodatkowych zniżek na ubezpieczenie mieszkania. Na rabat możemy liczyć także przy jednorazowej opłacie składki lub płatności kartą kredytową.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e