Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Wybór i zakup
ubezpieczenia
mieszkania


Dowiedz się, co należy wziąć
pod uwagę aby wybrać najlepsze
ubezpieczenie mieszkania lub domu.

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt

Ubezpieczenie mieszkania to jeden z częstych wymogów otrzymania kredytu hipotecznego. Taka polisa to zabezpieczenie zarówno dla kupującego nieruchomość, jak i dla banku, który ten zakup finansuje.

Jednym z częstych warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest ubezpieczenie mieszkania z cesją, czyli przeniesieniem praw do odszkodowania na bank. Taka polisa obejmuje ubezpieczenie murów od ognia i innych zdarzeń losowych, w tym od powodzi i pożaru. Obliczając składkę na ubezpieczenie mieszkania w dedykowanym kalkulatorze, możesz wybrać opcję „tylko pod kredyt”, a aplikacja automatycznie dobierze odpowiedni zakres ochrony.

Cesja z ubezpieczenia mieszkania sprawia, że w przypadku ewentualnej szkody to bank, a nie właściciel lokalu, będzie uprawniony do otrzymania odszkodowania. Jednak w praktyce rozwiązanie tej kwestii wygląda różnie. Jeżeli klient nie zalega z ratami kredytu, zwykle bank zgadza się, żeby to on otrzymał odszkodowanie, umożliwiając mu w ten sposób naprawienie zaistniałej szkody. Niekiedy już na etapie umowy zostaje określona wysokość kwoty, do której ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie bezpośrednio właścicielowi lokum. A jeżeli zniszczeniu ulegnie mieszkanie już w większości spłacone, bank otrzyma od ubezpieczyciela tylko brakującą kwotę – reszta trafi do kredytobiorcy.

Składka na ubezpieczenie mieszkania będzie zależała m.in. od sumy ubezpieczenia, a ta powinna być co najmniej równa kwocie zaciągniętego kredytu. Najprostszym i najszybszym sposobem na poznanie ceny ubezpieczenia mieszkania jest skorzystanie z dedykowanego kalkulatora składki na stronie ubezpieczyciela lub internetowej porównywarki ubezpieczeń.

Do otrzymania kredytu – tak, jednak dla własnego spokoju warto rozważyć szerszy zakres ochrony. Ubezpieczenie mieszkania może obejmować także stałe elementy nieruchomości, a także jej wyposażenie – nie tylko od ognia i zdarzeń losowych, ale również np. kradzieży z włamaniem.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e