Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Ubezpieczenie
mieszkania
w trakcie urlopu


Dowiedz się na co zwrócić uwagę
ubezpieczając mieszkanie
przed urlopem.

Planujesz urlop? 6 wskazówek, jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem

W związku z sezonem wakacyjnym wiele osób planuje dłuższy pobyt poza domem. Latem ryzyko kradzieży z włamaniem wzrasta jednak kilkukrotnie, dlatego zadbajmy o ochronę już wcześniej, by móc spokojnie cieszyć się urlopem.

30 sekund – tyle czasu potrzebuje statystyczny złodziej, by wejść do mieszkania. Niekiedy sami ułatwiamy zadanie włamywaczom, zostawiając uchylone okna czy niedomknięte drzwi balkonowe. O czym więc należy pamiętać, udając się na urlop? – radzi Michał Miedziński, ekspert ubezpieczeniowy.

Sprawcy bardzo często włamują się do domu poprzez wyważenie okien lub drzwi balkonowych, dlatego przed wyjazdem w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie okna i drzwi są szczelnie zamknięte. Dobrze, jeśli już na etapie urządzania mieszkania zainwestujemy w mocne okna z dodatkowymi zamkami. Jeśli jednak jest już za późno na takie rozwiązanie, zamontujmy folie lub rolety antywłamaniowe – ważne, aby zabezpieczenia posiadały atest.

Kolejnym istotnym elementem są drzwi wejściowe i zamocowane zamki. Zarówno te pierwsze, jak i drugie mają kilka klas atestów, dlatego przed zakupem warto poprosić o pomoc fachowca, który odpowiednio dobierze system zabezpieczeń do naszych potrzeb. Dobrze zamontowany zamek może przedłużyć „pracę” złodzieja nawet o 30-40 minut.

Wszelkie drabiny, narzędzia czy sprzęty pozostawione na widoku mocno kuszą włamywaczy. Dlatego przed wyjazdem nie pozostawiajmy w pobliżu domu przedmiotów, które mogą ułatwić złodziejowi zadanie. Dodatkowo zadbajmy, aby przed wejściem do mieszkania było sprawne oświetlenie – włamywacze unikają takich miejsc.

Unikajmy przechowywania w domu znacznych sum pieniędzy i wartościowych przedmiotów. Jeśli jednak już jesteśmy do tego zmuszeni, nie trzymajmy ich w jednym miejscu. Poszukajmy w mieszkaniu takich skrytek, które dla złodzieja mogą okazać się nietypowe. Spiszmy też numery fabryczne sprzętu elektronicznego, np. telewizora czy komputera. W ten sposób zwiększamy szansę na ich odzyskanie.

Choć polisa mieszkaniowa nie gwarantuje stuprocentowej ochrony przed włamaniem, to jednak zabezpieczy nas od potencjalnych strat. Dobrze, jeśli w polisie przewidzimy ubezpieczenie elementów stałych, takich jak drzwi, okna czy wewnętrzne instalacje, oraz ochronę mienia ruchomego, czyli wartościowych przedmiotów znajdujących się wewnątrz domu. Pamiętajmy przy tym, aby dobrze dopasować zakres ochrony i sumę ubezpieczenia. Nie zaniżajmy wartości naszego mienia po to, by zaoszczędzić na składce, ponieważ w momencie szkody wypłacone odszkodowanie będzie wynosić maksymalnie tyle, ile wybrana przez nas suma. Ewentualne różnice będziemy zmuszeni pokryć z własnej kieszeni.

Dobrze, jeśli o Twojej nieobecności poinformujesz sąsiadów i najbliższą rodzinę. Zostaw im klucze do mieszkania i poproś, aby od czasu do czasu zapalili światło w domu, opróżnili skrzynkę na listy czy usunęli ulotki reklamowe z wycieraczki. Takie proste czynności świadczą, że mieszkanie jest pod stałą opieką i nadzorem.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e