Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Wybór i zakup
OC


Dowiedz się co wziąć pod uwagę
wybierając ubezpieczenie OC
i jak dostosować je do Twoich potrzeb.

Ile kosztuje OC samochodu osobowego?

Na ceny ubezpieczeń komunikacyjnych wpływa wiele czynników m.in. wiek i model auta, doświadczenie kierowcy, miejsce zamieszkania. Wobec tak wielu zmiennych trudno jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje OC samochodu osobowego. O czym warto pamiętać, próbując określić cenę polisy?

Marka, model, rok produkcji, pojemność silnika – wszystkie te parametry mają wpływ na to, ile kosztuje OC samochodu osobowego. Nie bez znaczenia jest także sposób użytkowania pojazdu. Jeżeli ubezpieczamy auto firmowe, składka może być wyższa ze względu na częstotliwość użytkowania pojazdu, co wpływa bezpośrednio na ryzyko wystąpienia szkody.

Składka zależy także od danych ubezpieczającego – jego doświadczenia za kierownicą i liczby szkód, w jakich uczestniczył w ciągu ostatnich kilku lat. Na cenę ubezpieczenia OC samochodu osobowego, mają również wpływ współużytkownicy auta. Jeżeli z samochodu korzystają dwie osoby, cena polisy uwzględnia średnią składkę wyliczoną dla obu kierowców.

Na pytanie o to, ile kosztuje OC samochodu osobowego, może odpowiedzieć kalkulator składki OC. Nie musisz od razu kupować polisy – wystarczy, że wpiszesz w formularz online dane auta i swoje, a dowiesz się ile musiałbyś zapłacić za ubezpieczenie w danym towarzystwie. Możesz też skorzystać z internetowych porównywarek OC, agregujących dane o cenach polis w różnych towarzystwach.

Składka OC to mniejszy wydatek niż kara za brak polisy. W 2016 roku kierowca samochodu osobowego, który przez dwa tygodnie zapomni o wykupieniu ubezpieczenia, zapłaci UFG aż 3700 zł. Brak OC przez okres od trzech do czternastu dni to koszt 1750 zł, a poniżej trzech dni – 700 zł. Pamiętaj, że polskie prawo obliguje kierowców do posiadania aktualnej polisy OC nawet wtedy, gdy nieużywane auto tylko stoi w garażu!

Średnia cena OC rożni się znacznie w zależności od województwa, jednak dla Polski wyniosła w styczniu 2016 r. 460 zł (106 euro) – tak wynika z raportu Insurance Europe z listopada 2015 roku. Najtańsze OC mogą natomiast kupić mieszkańcy Kielc. Ceny OC w Polsce są nadal jednymi z najniższych w Europie – za polisę płacimy zaledwie 45% średniej europejskiej.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e