Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Podstawowe
pojęcia - OC


Dowiedz się czym jest ubezpieczenie
OC (odpowiedzialności cywilnej)
oraz jaką ochronę gwarantuje.

Kary za brak ubezpieczenia OC

Kupiłeś nowy samochód, przeraża cię wysokość twojej składki OC więc postanawiasz jej nie płacić? Bądź pewien, że jeśli zostaniesz złapany na jeździe bez ważnej polisy OC, możesz ponieść dużo wyższe koszty niż roczna składka tego obowiązkowego ubezpieczenia.

Jeśli właśnie planujesz zacząć oszczędzać to nie zaczynaj od zaniechania wykupienia ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu i obejmuje szkody związane z udziałem samochodów w ruchu drogowym, których następstwem jest uszkodzenie lub zniszczenie mienia oraz utrata zdrowia przez poszkodowanych w wypadku drogowym. Na kierowcę poruszającego się bez ważnej polisy OC zostanie nałożona kara, której nie da się w żaden sposób obniżyć ani anulować. Kierowca samochodu osobowego zapłaci dwukrotność płacy minimalnej, która w 2015 wynosi 1750 zł brutto. Prowadzenie samochodu ciężarowego, który nie posiada ubezpieczenia OC to kara wysokości trzech płac minimalnych. Prowadzenie innego pojazdu mechanicznego bez ważnej polisy grozi zapłatą 1/3 części płacy minimalnej. Jeśli złapano cię na gorącym uczynku to kara zostanie naliczona od dnia, w którym upłynął ci termin ważności polisy. Im dłużej zwlekałeś z opłaceniem OC tym większy procent od podanej wyżej kwoty zostanie ci naliczony. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny prowadzi ewidencję ubezpieczonych pojazdów i regularnie weryfikuje, które pojazdy nie maja ważnej polisy.

Spowodowanie kolizji drogowej pojazdem bez ważnego OC wiąże się z ogromnymi kosztami. Oprócz kary za brak polisy, dochodzą do tego opłaty za likwidację szkody czyli naprawę uszkodzonego przez ciebie pojazdu. Na początku szkodę w Twoim imieniu zlikwiduje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale musisz zwrócić mu równowartość wszystkich poniesionych kosztów, które poniósł. UFG zabezpiecza w ten sposób poszkodowanych kierowców, żeby jak najszybciej mogli cieszyć się naprawionym samochodem. UFG coraz skuteczniej ściąga zadłużenia od kierowców, którzy bez ważnej polisy spowodowali kolizję drogową. Roszczenie zwrotne bywa określane mianem regresu, czyli UFG może domagać się od ciebie zwrotu spełnionego świadczenia.

Na wysokość składki OC, jaką należy zapłacić ubezpieczycielowi wpływa wiele czynników. Osoby do 25 roku życia prawdopodobnie zapłacą wyższą składkę. Wszystko dlatego, że ubezpieczyciele mają ograniczone zaufanie do młodych kierowców zarówno wiekiem jak i stażem jazdy. Dlatego także kierowcy posiadający prawo jazdy poniżej 3 lat będą musieli zapłacić więcej.

Wysokie kary za nieopłacenie ubezpieczenia to dopiero początek dużej kwoty pieniędzy, jaką będziesz musiał zwrócić jeśli spowodujesz kolizję drogową nie mając opłaconej składki. To także zamknięta droga do przyszłych zniżek na ubezpieczenia AC i OC. Nie warto więc oszczędzać na ubezpieczeniu, bo jak wiadomo, najczęściej przynosi to odwrotny skutek.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e