Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Wybór i zakup
OC


Dowiedz się co wziąć pod uwagę
wybierając ubezpieczenie OC
i jak dostosować je do Twoich potrzeb.

Ubezpieczenia samochodowe – które wybrać?

Do zakupu OC jesteśmy zobowiązani prawem, jednak kierowcy coraz częściej decydują się także na dodatkową ochronę. W tym zakresie mamy do wyboru m.in. Autocasco, NNW i assistance. W jakich sytuacjach mogą się przydać poszczególne ubezpieczenia samochodowe i jak wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie polisę?

Ubezpieczenia samochodowe to niewątpliwie najpopularniejsze polisy na rynku. O ile o wyborze OC wciąż najczęściej decyduje cena (zakres ochrony jest taki sam we wszystkich towarzystwach), o tyle w przypadku pozostałych polis sprawa jest już bardziej skomplikowana. Warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę przy ich zakupie.

Zakres ochrony OC obejmuje szkody komunikacyjne, których sprawcą jest właściciel polisy. To oznacza, że jeżeli spowodujemy wypadek, szkody na mieniu i zdrowiu jego uczestników zostaną pokryte właśnie z naszej polisy OC. To jedyne ubezpieczenie samochodowe, jakie należy wykupić obowiązkowo – najpóźniej w dniu rejestracji auta. Warto pamiętać, że za brak polisy OC dostaniemy karę finansową. Obecnie za jazdę bez ważnego ubezpieczenia OC powyżej 14 dni kierowcy mogą zapłacić nawet 3,5 tys. zł.

Uwaga! Warto wykupić polisę OC u ubezpieczyciela, który oferuje usługę BLS, czyli umożliwia swoim klientom likwidację nieskomplikowanych szkód z OC sprawcy we własnym towarzystwie.

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie pojazdów mechanicznych, które chroni kierowcę przed finansowymi konsekwencjami szkód, także tych powstałych z jego winy. Zakres ochrony obejmuje również ryzyko kradzieży oraz skutki zdarzeń losowych, tj. silny wiatr, grad, pożar. Należy przy tym pamiętać, że nieobowiązkowe ubezpieczenia samochodowe mogą mieć różną konstrukcję w zależności od towarzystwa. Tak jest również w przypadku AC, dlatego przed zakupem polisy warto dokładnie porównać dostępne oferty. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na terminy wypłaty odszkodowania, wyłączenia odpowiedzialności i sumę ubezpieczenia.

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) występuje zazwyczaj w dwóch wersjach: dla kierowcy pojazdu lub dla kierowcy i jego pasażerów. Najczęściej jest opcją dodatkową oferowaną do ubezpieczeń OC, AC lub pakietów ubezpieczeniowych. Obejmuje ochroną szkody osobiste powstałe w związku z ruchem samochodu, wsiadaniem lub wysiadaniem z auta, załadunkiem, rozładunkiem, zatrzymaniem i postojem. Wysokość świadczenia, które wypłaci nam towarzystwo, zależy od określonego procentowo uszczerbku na zdrowiu oraz sumy ubezpieczenia.

Assistance to pomoc techniczna, medyczna, informacyjna i prawna udzielana kierowcom w sytuacjach awaryjnych. Ubezpieczenie to jest często dodawane do polis OC i AC. Zakres świadczeń zależy od towarzystwa i wybranego pakietu, może być więc bardzo różny. Przykładowo, w ubezpieczeniu komunikacyjnym Liberty assistance w wersji mini obejmuje pomoc serwisową po wypadku w zakresie: naprawy pojazdu na miejscu, holowania pojazdu ubezpieczonego i holowania pojazdu poszkodowanego.

Jak widać z powyższego zestawienia, kierowcy mogą się spotkać na drodze (i nie tylko) z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami, w których sama polisa OC nie pomoże. Dlatego warto poznać pozostałe ubezpieczenia samochodowe, porównać dostępne oferty i zapewnić sobie i swoim pasażerom dodatkową ochronę.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e