Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Wybór i zakup
OC


Dowiedz się co wziąć pod uwagę
wybierając ubezpieczenie OC
i jak dostosować je do Twoich potrzeb.

Nie dostałem polisy OC, samochód jest używany

Poprzedni właściciel auta nie przekazał albo nie chce ci przekazać polisy OC? Samochód zarejestrowany w Polsce, nawet jeśli tylko stoi w garażu, musi mieć ważne ubezpieczenie – a jako nowy właściciel to ty jesteś za nie odpowiedzialny. Podpowiadamy, jak rozwiązać problem braku polisy używanego pojazdu.

Jeżeli jeszcze jesteś przed zakupem auta, pamiętaj, że poprzedni właściciel powinien wraz z innymi dokumentami przekazać ci polisę OC. Samochód nie ma ważnego ubezpieczenia? Poproś w takim razie o ostatnią wykupioną polisę, dzięki której będziesz mógł samodzielnie sprawdzić status OC (samochód ma też numer VIN, który pozwala się zapoznać z historią pojazdu) i podjąć odpowiednie kroki. Niezależnie od tego, co mówi zbywca auta, zajrzyj na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, aby uzyskać faktyczne i aktualne informacje o ubezpieczeniu interesującego cię auta.

Sprawdź polisę OC – samochód używany nie zawsze jest pewny

Na nowego właściciela auta przechodzi także polisa OC zbywcy, a wraz z nią wszystkie prawa i obowiązki ubezpieczającego wobec towarzystwa. To oznacza, że jeżeli poprzedni właściciel zalegał ze składką OC, to ty będziesz odpowiedzialny za pokrycie „długu”. Lepiej uniknąć takich niespodzianek i jeszcze przed zakupem przyjrzeć się dokładnie polisie OC. Samochód używany to nie zawsze bezpieczna inwestycja, a dane na polisie pozwalają czasem ocenić faktyczny stan i wartość pojazdu – warto o tym pamiętać.

Jest OC. Samochód używany

Wyobraź sobie sytuację, w której zbywca auta zwyczajnie zapomina o przekazaniu ci polisy, ale zgłasza sprzedaż ubezpieczycielowi – jego OC przechodzi na ciebie. Ty w tym czasie wykupujesz własne OC w przekonaniu, że samochód jest nieubezpieczony. Powstaje tzw. problem podwójnego OC. Samochód nie jest wtedy wcale podwójnie chroniony, za to ty płacisz podwójną składkę – przynajmniej dopóki się nie zorientujesz w sytuacji i nie wypowiesz polisy poprzedniego właściciela (lub polisa ta sama nie wygaśnie).

Nie ma OC. Samochód używany

Jeżeli auto nie ma ważnego ubezpieczenia OC, to zgodnie z przepisami Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych należy je zawrzeć jeszcze w dniu zakupu samochodu. Zanim wsiądziesz za kierownicę, musisz mieć OC! Samochód bez ubezpieczenia to ryzyko kary finansowej. A jeśli dojdzie do szkody, będziesz musiał ją pokryć z własnej kieszeni.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e