Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

OC
w podróży


Dowiedz się dlaczego
warto posiadać polisę OC
w trakcie podróży.

OC samochodu za granicą. Co trzeba wiedzieć?

Planujesz wyjazd za granicę własnym autem? Koniecznie sprawdź, czy w krajach, które chcesz odwiedzić, wystarczy mieć ważne ubezpieczenie OC samochodu. A jeśli już przydarzy ci się stłuczka, nie zapomnij o spisaniu oświadczenia.

OC samochodu ubezpieczonego w Polsce będzie ważne w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz na terenie Andory, Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Bez dodatkowych dokumentów odwiedzimy także Liechtenstein, Monako, San Marino, Wyspy Normandzkie, Gibraltar, Wyspę Man i Wyspy Owcze.

W niektórych krajach OC samochodu nie wystarczy i kierowca będzie musiał zaopatrzyć się także w Zieloną Kartę, czyli międzynarodowy dokument potwierdzający, że auto jest ubezpieczone. Zielona Karta obowiązuje m.in. przy wjeździe na teren Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji czy Ukrainy. Na granicy państwa, które nie honoruje Zielonej Karty, należy natomiast kupić tzw. ubezpieczenie graniczne.

W większości krajów zakres ochrony OC samochodu jest podobny do tego, który obowiązuje w Polsce. To oznacza, że jeśli polski kierowca spowoduje wypadek za granicą, poszkodowany otrzyma odszkodowanie od jego ubezpieczyciela. Warunkiem jest posiadanie ważnej polisy – warto upewnić się przed podróżą, że OC samochodu obowiązuje, bo w innym przypadku szkodę trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni.

Oczywiście, OC samochodu nie pozwoli sprawcy ubiegać się o zwrot kosztów naprawy własnego pojazdu. Dlatego warto też sprawdzić, czy na terenie kraju, do którego się wybieramy, będzie ważne nasze Autocasco. Taka polisa ochroni nas dodatkowo przed skutkami zdarzeń losowych – takich jak deszcz czy wichura. Zadziała również w razie kradzieży auta.

W takim przypadku postępuj tak samo, jak w Polsce. Poproś sprawcę o dane kontaktowe i wspólnie spiszcie oświadczenie, które potwierdzi przebieg wypadku. Nie potrzeba tutaj specjalnego formularza, ale należy pamiętać, żeby w dokumencie znalazły się data i miejsce zdarzania, dane pojazdów, numer polisy OC samochodu i dane towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, dane kierowcy (i właściciela auta) oraz opis zdarzenia. Oświadczenie powinno być sporządzone w języku angielskim lub kilku wersjach językowych. Nie można też zapomnieć o własnoręcznych podpisach obu kierowców.

Uwaga! Jeżeli w wypadku są ranni, należy bezwzględnie wezwać policję. Podobnie gdy istnieje podejrzenie, że jeden z kierowców jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Sprawę należy zgłosić bezpośrednio do ubezpieczyciela, u którego sprawca wykupił OC samochodu, lub do polskiego oddziału reprezentującego dane towarzystwo. Można to zrobić już po powrocie do kraju. Jeżeli reprezentant firmy ubezpieczeniowej sprawcy jest trudny do ustalenia bądź w ogóle nie został ustanowiony, w rozwiązaniu sprawy pomoże PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych).

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e