Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Podstawowe
pojęcia - OC


Dowiedz się czym jest ubezpieczenie
OC (odpowiedzialności cywilnej)
oraz jaką ochronę gwarantuje.

Pokonywane kilometry a ubezpieczenie OC auta

Im więcej kilometrów przejechanych w ciągu roku, tym większe prawdopodobieństwo kolizji lub awarii, a co za tym idzie – większe ryzyko ubezpieczeniowe. Właśnie dlatego bardziej aktywni kierowcy zapłacą więcej za ubezpieczenie OC auta. Jak wysoka to będzie składka? I czy na pewno trzeba się jej bać?

Kierowca, który codziennie pokonuje setki kilometrów, ma bez wątpienia większe szanse na stłuczkę niż osoba, która wsiada do samochodu raz na tydzień. Właśnie dlatego wysoki przebieg wpływa na ubezpieczenie OC auta, a konkretniej – na wycenę składki. Należy jednak pamiętać, że czynników determinujących koszt polisy jest bardzo wiele. Jeżeli możemy się pochwalić bezszkodową jazdą, a dodatkowo np. mniej istotnymi zniżkami za zakup ubezpieczenia w sieci i płatność kartą kredytową, ubezpieczenie OC auta nie będzie nas wiele kosztować..

Chcesz kupić ubezpieczenie OC auta? Niektóre towarzystwa będzie interesować liczba kilometrów, które pokonaliśmy w ubiegłym roku. Według danych Eurotaksu przeciętny kierowca pokonuje rocznie od 10,5 tys. km do 25,8 tys. km – nie dotyczy to tych osób, które wykorzystują swój samochód do celów firmowych. Eksperci z Ubea.pl wyliczyli, że średnia różnica w składce na ubezpieczenie OC auta – dla tego samego pojazdu, ale z różnym przebiegiem (10 tys. i 25 tys. km rocznie) – wynosi ok. 25 zł.

Większość ubezpieczycieli poprosi również o szacunki dotyczące przyszłego przebiegu. Kupując ubezpieczenie OC auta, musimy przygotować się m.in. na pytania o częstotliwość użytkowania pojazdu, miejsce parkowania, wyjazdy zagraniczne, a także planowaną liczbę przejechanych kilometrów. Tak wygląda ścieżka kalkulacji składki.

Aby oszacować przyszły przebieg, możemy np. obliczyć średni przebieg z ostatnich kilku lat. Prawdomówność jest tutaj o tyle ważna, że znacząca rozbieżność pomiędzy przebiegiem deklarowanym a faktycznym może spowodować konieczność dopłaty do pobranej już składki na ubezpieczenie OC auta (na podstawie art. 8a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych). Warto też pamiętać, że zaniżenie przebiegu zazwyczaj nie skutkuje istotną redukcją składki.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e