Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Wybór i zakup
OC


Dowiedz się co wziąć pod uwagę
wybierając ubezpieczenie OC
i jak dostosować je do Twoich potrzeb.

Polisa ubezpieczeniowa OC: kiedy nie dostaniemy oferty na kolejny rok?

Przyzwyczailiśmy się do tego, że polisa ubezpieczeniowa OC przedłuża się automatycznie, a towarzystwa zawsze wysyłają nam wcześniej informację o kolejnym okresie ochrony. Jednak i od tej reguły są wyjątki. W jakich sytuacjach nie powinniśmy spodziewać się nowej oferty?

W większości przypadków rzeczywiście nic nie musimy robić, żeby nadal korzystać z obowiązkowej ochrony pojazdu po końcu roku ubezpieczeniowego. Po ekspiracji umowy polisa ubezpieczeniowa OC zostanie automatycznie przedłużona – chyba, że sami złożymy wypowiedzenie. Wcześniej ubezpieczyciel wyśle nam nową ofertę. Informacja o ubezpieczeniu na kolejny rok powinna zostać wysłana nie później niż 14 dni przed upływem okresu ubezpieczeniowego, natomiast kierowca na złożenie wypowiedzenia ma czas do końca trwania umowy.

Polisa ubezpieczeniowa OC „z drugiej ręki”

W taki sposób przepisy regulują jednak tylko kwestię umów, które zawarliśmy samodzielnie (pod warunkiem, że w trakcie roku polisowego nie miała miejsca sprzedaż auta). Jeżeli dana polisa ubezpieczeniowa OC została wykupiona jeszcze przez poprzedniego właściciela auta, a na nas prawa i obowiązki ubezpieczającego przeszły w wyniku jego zakupu, sprawy będą się miały zgoła inaczej. Polisa ubezpieczeniowa OC nie przedłuży się automatycznie, w związku z czym ubezpieczyciel nie prześle nam informacji o kolejnym okresie ubezpieczeniowym.

Polisa ubezpieczeniowa OC - ryzyko dla zapominalskich

Przyzwyczajonym do innych zasad kierowcom, którzy zakupili używane auto, zdarza się zapomnieć, że potrzebna im teraz nowa polisa ubezpieczeniowa OC. Bywa, że nie sprawdzają nawet, kiedy dokładnie kończy się ochrona „odziedziczona” po poprzednim właścicielu. W konsekwencji kierowcy ci jeżdżą bez OC. A należy pamiętać, że polisa ubezpieczeniowa OC chroni nas przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonym osobom trzecim - jeśli jej nie mamy, będziemy musieli ewentualne szkody pokryć z własnej kieszeni.

Polisa ubezpieczeniowa OC a kary za jej brak

Jest jeszcze jeden powód, dla którego polisa ubezpieczeniowa OC nie powinna nam wypaść z głowy. Kierowca samochodu osobowego, który przez dwa tygodnie jeździł bez OC, zapłaci w 2016 r. karę w wysokości 3700 zł. To więcej niż w ubiegłym roku, wzrosła bowiem granica minimalnego wynagrodzenia, na podstawie którego UFG wylicza wysokość opłat. Pamiętaj! Im krótsza przerwa w ciągłości ubezpieczenia, tym mniejszą karę zapłacisz (przykładowo, za dwa dni bez OC należy się „tylko” 700 zł). Co istotne, aby zostać ukaranym za brak polisy nie trzeba już być zatrzymanym przez policję – UFG sam wykrywa przerwy w ubezpieczeniu.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e