Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Wybór i zakup
OC


Dowiedz się co wziąć pod uwagę
wybierając ubezpieczenie OC
i jak dostosować je do Twoich potrzeb.

Tania polisa OC a parametry pojazdu

Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa wiele czynników. Towarzystwa biorą pod uwagę m.in. wiek, doświadczenie i styl jazdy kierowców, a także parametry ubezpieczanego pojazdu. Z jakim autem idzie w parze tania polisa OC i jakie dane uwzględnia się przy kalkulacji składki?

Przy kalkulacji składki ubezpieczeniowej zostaniemy zapytani przede wszystkim o typ pojazdu, jaki chcemy objąć ochroną – czy to samochód osobowy, ciężarowy, przyczepa, a może motocykl? Istotny jest także charakter pojazdu – czy ubezpieczane auto jest prywatne, czy jest to samochód firmowy? Dla samochodów służbowych towarzystwa mają zazwyczaj przygotowaną osobną ofertę, często równie korzystną jak dla klientów indywidualnych – tania polisa OC jest więc także w zasięgu przedsiębiorców.

Tania polisa OC jest zależna także od parametrów technicznych ubezpieczanego pojazdu. Oprócz marki, modelu i typu nadwozia auta istotny jest również rodzaj paliwa oraz pojemność i moc silnika. Tania polisa OC trafi raczej do właścicieli aut z mniejszą pojemnością, co wynika z faktu, że osiągają one stosunkowo niższą prędkość. Auta z większą pojemnością silnika przeciwnie, mają większe możliwości, istnieje więc ryzyko, że kierowcy takiego samochodu będą jeździć szybciej - a prędkość, z jaką prowadzimy auto w chwili zdarzenia, ma duże przełożenie na rozmiary szkody

Przy wyliczaniu wartości składki ubezpieczeniowej nie powinno dziwić pytanie o rok produkcji samochodu. W tym przypadku zaoszczędzą raczej właściciele młodszych roczników, które są statystycznie mniej podatne na awarie. Ważne jest także miejsce zakupu pojazdu - czy auto zostało kupione w krajowej sieci dealerskiej, czy zostało sprowadzone zza granicy? W przypadku samochodów używanych wcześniej poza granicami Polski, ubezpieczyciele (a często także i właściciele) mają utrudniony dostęp do historii szkodowości pojazdu, co ostatecznie wpływa na koszt polisy. Tania polisa OC to maksymalna transparentność.

Właściciele aut powinni mieć na uwadze także aktualny stan licznika i szacowany roczny przebieg pojazdu w kilometrach. Wraz ze wzrostem liczby przejeżdżanych kilometrów zwiększa się ryzyko wystąpienia błędu kierowcy i spowodowania szkody. Jednocześnie im wyższy stopień zużycia pojazdu, tym wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Mniej eksploatowany samochód to większa szansa na tanią polisę OC.

Pamiętajmy jednak, że wysokość składki za ubezpieczenie OC zależy od kilku czynników. Towarzystwa stosują różną politykę cenową, jeśli chodzi o parametry techniczne pojazdu - dlatego dobrym sposobem na znalezienie taniej polisy OC jest po prostu porównanie ofert kilku ubezpieczycieli i wybranie tej dla nas najkorzystniejszej.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e