Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Podstawowe
pojęcia - OC


Dowiedz się czym jest ubezpieczenie
OC (odpowiedzialności cywilnej)
oraz jaką ochronę gwarantuje.

Tanie OC samochodu – miejsce zamieszkania a cena polisy

Ten sam kierowca z tym samym autem zapłaci inną cenę za OC w Bydgoszczy, a inną w Warszawie. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego? Wyjaśniamy, jak miejsce zamieszkania wpływa na tanie OC samochodu.

Tanie OC samochodu zależy od wielu czynników. Składka za OC komunikacyjne to tak naprawdę składka bazowa, wyliczona na podstawie m.in. modelu auta, jego przeznaczenia i parametrów, a następnie pomniejszona o odpowiednie zniżki (np. za bezszkodową jazdę) i powiększona o zwyżki. W taryfie podstawowej ubezpieczenia OC uwzględniona jest także miejscowość, w której auto jest używane, a dokładniej – miejsce zarejestrowania pojazdu.

W większych miastach OC kosztuje więcej, chociaż oczywiście istnieją odstępstwa od tej reguły. Wszystko zależy od tego, ile wypadków – statystycznie – powodują mieszkańcy danej miejscowości, co często związane jest z liczbą aut na drogach. Przykładowo, warszawscy kierowcy są bardziej „szkodowi” od kieleckich, dlatego to tym drugim łatwiej jest kupić tanie OC samochodu.

Jak wynika z danych za 2015 rok, tanie OC samochodu kupią bez problemu mieszkańcy województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. Statystycznie niewiele więcej płacą za OC kierowcy z Lublina. To oczywiście nie znaczy, że w miastach takich jak Warszawa, Gdańsk czy Kraków tanie OC samochodu jest nieosiągalne. Ceny polis są różne w poszczególnych towarzystwach – wystarczy poszukać najlepszej dla siebie oferty.

Różnice w kosztach OC w różnych miastach Polski sięgają kilkuset złotych rocznie. Ale uwaga – duża różnica w cenach polis u jednego ubezpieczyciela nie oznacza jeszcze, że w innym towarzystwie składki OC będą od siebie równie odległe. Warto przy tym pamiętać, że na ostateczną wysokość składki wpływa również masa innych czynników, a na kierowców czekają liczne zniżki, np. za zakup polisy przez Internet. Tanie OC samochodu mogą więc znaleźć także mieszkańcy dużych miast.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e