Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Wybór i zakup
OC


Dowiedz się co wziąć pod uwagę
wybierając ubezpieczenie OC
i jak dostosować je do Twoich potrzeb.

Tanie ubezpieczenia OC. Kiedy spodziewać się rekalkulacji składki?

Rekalkulacja składki to termin, który powinien znać każdy kierowca dbający o tanie ubezpieczenia OC. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel może zmienić naszą składkę OC i jakie mogą być konsekwencje tej zmiany dla naszej kieszeni.

Rekalkulacji składki dokonuje się najczęściej w dwóch sytuacjach: gdy zmienia się właściciel auta lub gdy podczas zakupu ubezpieczenia zostały podane błędne (czy niepełne) dane wpływające na cenę polisy. Czy rekalkulacja oznacza koniecznie wzrost składki? Niekoniecznie. Zdarza się, że to kierowcy polującemu na tanie ubezpieczenia OC zwracana jest nadpłacona suma.

Używane auto kupujemy razem z jego polisą OC - od momentu zakupu to my jesteśmy odpowiedzialni za opłacanie ubezpieczenia, które zawarł poprzedni właściciel. Ponieważ dane kierowcy (doświadczenie, bezpieczeństwo jazdy) wpływają bezpośrednio na ryzyko wystąpienia szkody, ubezpieczycielom w takiej sytuacji przysługuje prawo do rekalkulacji składki. To oznacza, że nawet jeśli w dniu zakupu auto ma tanie ubezpieczenie OC, cena polisy może (chociaż nie musi) się zmienić – na wyższą lub niższą. Rekalkulując składkę, towarzystwo bierze pod uwagę także to, ile pozostało dni ochrony ubezpieczeniowej do końca umowy.

Chcąc zapewnić sobie tanie ubezpieczenie OC po zakupie używanego pojazdu, najlepiej od razu zgłosić się do ubezpieczyciela z prośbą o rekalkulację składki (tak, by ewentualne wezwanie do zapłaty brakującej kwoty nie było dla nas zaskoczeniem). Jeśli składka po rekalkulacji jest dla nas niesatysfakcjonująca, zawsze możemy znaleźć tanie ubezpieczenia OC w innych towarzystwach, wybrać któreś i wypowiedzieć obecną umowę.

Ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki także wówczas, gdy zawierający umowę ubezpieczenia, licząc, że zyska w ten sposób tanie ubezpieczenie OC, podał przy zakupie polisy błędne lub niepełne dane – np. zataił fakt, że autem jeździ także mniej doświadczony kierowca. „Tajemnica” może wyjść na jaw np. w razie powstania szkody. Wtedy towarzystwo ponownie obliczy składkę i wezwie ubezpieczonego do pokrycia brakującej kwoty.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e