Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Podstawowe
pojęcia - OC


Dowiedz się czym jest ubezpieczenie
OC (odpowiedzialności cywilnej)
oraz jaką ochronę gwarantuje.

Ubezpieczenie auta od kradzieży. Co trzeba wiedzieć?

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2014 roku w Polsce skradziono ponad 14 tysięcy pojazdów, co oznacza, że dziennie z tego rodzaju problemem musiało się zmierzyć aż 38 kierowców. Straty finansowe spowodowane utratą naszych czterech kółek mogą być jednak mniej bolesne, jeśli wcześniej zadbamy o ubezpieczenie auta.

O ubezpieczeniu auta na wypadek kradzieży powinni w pierwszej kolejności pomyśleć właściciele stosunkowo nowych i wartościowych pojazdów. Im auto jest młodsze, tym większe staje się ryzyko kradzieży.

Ubezpieczenie auta na wypadek tego typu sytuacji powinno być priorytetem także dla osób, które parkują samochód na niestrzeżonym parkingu lub przy ulicy. I choć często samodzielnie uzupełniamy wyposażenie pojazdu o różnego rodzaju blokady, immobilizery czy nadajniki GPS, złodzieje udowadniają, że są w stanie złamać wszelkie zabezpieczenia – czasami wystarczy im tylko kilkadziesiąt sekund.

Ubezpieczenie auta na wypadek kradzieży najczęściej zawiera się w polisie Autocasco. Warto jednak pamiętać, że towarzystwa oferują AC w różnych wariantach. I tak np. możemy ubezpieczyć auto wyłącznie od kradzieży lub też rozszerzyć zakres ochrony o dodatkowe nieprzewidziane sytuacje. Dobrze jest, jeśli w zakres ubezpieczenia Autocasco wchodzą także szkody powstałe wskutek wypadku drogowego, zniszczenia przez osoby trzecie bądź też powstałe w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych, takich jak grad, silny wiatr, powódź czy pożar. Zakres ochrony ubezpieczeniowej można łatwo sprawdzić - jest szczegółowo opisany w OWU.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest zakres terytorialny ochrony. Jeśli dużo podróżujemy naszym autem także poza granice Polski, warto zadbać o to, aby ochrona ubezpieczeniowa obowiązywała również w krajach europejskich.

Zawierając umowę na ubezpieczenie auta należy też sprawdzić, czy ubezpieczyciel nie wymaga od nas instalacji dodatkowych zabezpieczeń mechanicznych lub elektronicznych. Jeśli bowiem dojdzie do kradzieży samochodu, a my nie wywiążemy się z tego obowiązku, wówczas możemy nie otrzymać odszkodowania. Podobnie jak wtedy, gdy pozostawimy pojazd niezamknięty lub nie wymienimy uszkodzonych zamków.

Pamiętajmy też, aby nie pozostawiać wewnątrz pojazdu zapasowych kluczyków oraz dowodu rejestracyjnego. Jeśli tego nie dopilnujemy, może nastąpić odmowa wypłaty odszkodowania w związku z kradzieżą.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e