Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Wybór i zakup
OC


Dowiedz się co wziąć pod uwagę
wybierając ubezpieczenie OC
i jak dostosować je do Twoich potrzeb.

Ubezpieczenie samochodu tanio? W Polsce to możliwe

Ubezpieczenie samochodu tanio kupią m.in. Węgrzy, Łotysze, Bułgarzy i… Polacy. Średnia cena OC w Polsce nadal należy do najniższych w Europie, a za polisę płacimy niemal 7 razy mniej niż Szwajcarzy. Podobnie plasujemy się w rankingu cen AC. Co z tego wynika?

Polskim kierowcom zdarza się narzekać na ceny polis komunikacyjnych, jednak na tle reszty Europy są one bardzo niskie. Nie tylko nominalnie, bo również po uwzględnieniu siły nabywczej ubezpieczenie samochodu tanio kupią przede wszystkim obywatele krajów byłego bloku wschodniego. Tak wynika z ostatniego raportu Insurance Europe , czyli międzynarodowej organizacji zrzeszającej europejskich ubezpieczycieli.

Eksperci z Ubea.pl sprawdzili, ile w 2013 roku wyniosła w 25 państwach UE składka przypisana brutto ubezpieczeń komunikacyjnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca . W tym celu skonfrontowali ze sobą dane z Insurance Europe, Eurostatu oraz OECD. Z ich obliczeń wynika, że najmniej za pakiet OC+AC zapłacą Węgrzy – na każdego mieszkańca przypada tam tylko 49 euro składki. Ubezpieczenie samochodu tanio kupią także Łotysze (55 euro), Bułgarzy (69 euro) i właśnie Polacy (86 euro składki na osobę).

Co ciekawe, koszty zakupu pakietu OC+AC są wyższe także w krajach, które są uważane za tańsze od Polski. Przykładowo, na jednego Słowaka przypada „aż” 96 euro składki. To oczywiście nadal dużo poniżej średniej dla wszystkich państw, która wynosi 218 euro. Najdroższe dla kierowców okazały się natomiast Austria, Belgia, Dania, Włochy i Szwajcaria – tam na jednego mieszkańca przypada ponad 300 euro składki.

Dlaczego obywatele jednych krajów mogą kupić ubezpieczenie samochodu tanio, a inni muszą wydać na nie większy procent swoich zarobków? To nie tylko kwestia warunków ekonomicznych. Insurance Europe uważa, że za wysokość składki w poszczególnych państwach odpowiadają także prawo i instytucje nadzorujące oraz poziom ryzyka. Wszystkie te czynniki mają bezpośredni wpływ na częstotliwość i charakter szkód, więc ubezpieczyciele muszą brać je pod uwagę przy kalkulacji składki.

Co to oznacza? Wystarczy, że kultura jazdy w danym kraju sprzyja wypadkom, na drogach panuje duży ruch, a młodzi, niedoświadczeni kierowcy stanowią znaczną część wszystkich użytkowników dróg – w takim wypadku rośnie ryzyko, a z nim także średnia składka. Z drugiej strony, warunki ekonomiczne na danym obszarze warunkują m.in. kwotę potrzebną do naprawy pojazdu, w tym cenę części zastępczych i koszty pracownicze. A zatem im niższy koszt likwidacji szkody, tym bardziej prawdopodobne, że kupimy ubezpieczenie samochodu tanio.

Warto przy tym pamiętać, że różnice pomiędzy wysokością składki w Polsce i w krajach Europy Zachodniej po części wynikają także z popularności polis Autocasco.

1. http://www.insuranceeurope.eu/sites/default/files/attachments/European%20motor%20insurance%20markets.pdf
2. https://ubea.pl/Skladki-OC-i-AC-w-Polsce-na-tle-Europy,artykul,1002/

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e