Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Podstawowe
pojęcia - OC


Dowiedz się czym jest ubezpieczenie
OC (odpowiedzialności cywilnej)
oraz jaką ochronę gwarantuje.

Użytkowanie auta a ubezpieczenie OC, AC

Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC, AC? Pamiętaj, że cena polisy zależy nie tylko od modelu i wieku pojazdu. Równie ważny jest sposób, w jaki użytkujemy auto. Parkowanie pod gołym niebem, podróże służbowe, a także miejsce zamieszkania – wszystko to wpływa na wycenę składki na ubezpieczenie OC, AC.

Przy zakupie polisy zostaniemy najprawdopodobniej zapytani o miejsce parkowania pojazdu w nocy. Musimy wówczas wskazać, czy zostawiamy auto na ulicy, w garażu czy np. na strzeżonym parkingu. Miejsce parkowania ma istotny wpływ na prawdopodobieństwo kradzieży lub uszkodzenia auta – przez wandali lub nieostrożnych kierowców. Jeżeli przed wykupieniem ubezpieczenia OC, AC możesz zmienić miejsce parkowania auta na bardziej bezpieczne, zrób to - dzięki temu otrzymasz atrakcyjną ofertę.

Jeżeli pojazd jest wykorzystywany do działalności gospodarczej, składki na ubezpieczenie OC, AC będą prawdopodobnie wyższe – ze względu na częstotliwość jego użytkowania i proporcjonalnie wyższe ryzyko wystąpienia szkody. Zwykle zakłady ubezpieczeń stosują też wyższe składki wobec osób, które wykorzystują pojazd do przewozu osób i mienia (np. jako taksówkę) oraz nauki jazdy. Pamiętaj jednak, że informacje deklarowane przy zakupie ubezpieczenia OC, AC muszą być zgodne z prawdą.

Wysokość składki na ubezpieczenie OC, AC zależy też od województwa (lub szerzej: regionu), w którym pojazd jest użytkowany. W okolicach charakteryzujących się większą liczbą wypadków, a także stosunkowo dużym natężeniem ruchu drogowego, ceny polis mogą być wyższe. Z tego samego względu więcej za ubezpieczenie OC, AC zapłacą kierowcy mieszkający w wielkich miastach.

Dokładne zasady oraz sposób obliczania składki ubezpieczeniowej w polisach AC są przedstawione w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Także wysokość składek za ubezpieczenie OC ustalana jest przez zakłady ubezpieczeń – po dokonaniu oceny ryzyka ubezpieczeniowego. Aby poznać szacunkową cenę, jaką zapłacimy za ubezpieczenie OC, AC, warto skorzystać z wygodnych kalkulatorów online dostępnych m.in. na stronach ubezpieczycieli.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e