Twoja sugestia

Liberty Ubezpieczenia stało się częścią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.

Marka handlowa Liberty Ubezpieczenia jest używana przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na podstawie umowy zawartej w związku z nabyciem portfela ubezpieczeń Liberty Seguros, Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce. Używanie znaku towarowego Liberty Ubezpieczenia nie oznacza, że stroną umowy ubezpieczenia jest Liberty Seguros, ani że Liberty Seguros ponosi odpowiedzialność z jej tytułu.

Podstawowe
pojęcia - OC


Dowiedz się czym jest ubezpieczenie
OC (odpowiedzialności cywilnej)
oraz jaką ochronę gwarantuje.

Zniżka OC dla bezszkodowych kierowców – jak się ją oblicza?

Najpewniejszym sposobem na tanie OC jest … bezpieczna jazda. Za każdy rok użytkowania auta bez szkody, kierowcy przysługuje kolejna zniżka OC w wysokości 10 proc. Po sześciu latach „kumulowania” zniżek możemy liczyć nawet na 60 proc. ulgi! Na jakiej podstawie obliczane są takie zniżki i co robić, by ich nie stracić?

Sposób w jaki prowadzimy samochód, decyduje o cenie jaką płacimy za jego ubezpieczenie. Zniżka OC za bezszkodową jazdę może zmniejszyć koszty polisy aż o 60 proc. – pod warunkiem, że uda nam się przetrwać sześć kolejnych lat bez żadnej szkody na koncie. Za każdy rok jazdy bez wypadku dostajemy 10 proc. rabatu.

O wysokości zniżek i sposobie ich przyznawania decyduje tabela bonus/malus, od 2003 r. inna dla każdego ubezpieczyciela. System nadal obowiązuje, chociaż obecnie już wszystkie towarzystwa badają realną szkodowość klientów w UFG.

Analogicznie po każdej szkodzie którą spowodujemy, zniżka OC będzie odpowiednio mniejsza – także o wartość określoną w tabeli bonus/malus. To nieprawda, że jedna stłuczka wystarczy byś stracił wszystkie zniżki (to popularny mit wśród kierowców). Utracisz jednak ich część – zsumowana zniżka OC zmniejszy się na przykład z 60 do 40 proc. Kierowcy, którzy przekroczą pewien „pułap” szkód, mogą mieć nawet naliczane zwyżki. Uwaga! Twoja historia jest dostępna w bazie UFG, więc nawet jeżeli nie poinformujesz ubezpieczyciela o danej szkodzie, będzie mógł ją odnaleźć i uwzględnić w kalkulacji.

Co istotne, zniżka OC uzyskana w trakcie korzystania z ochrony jednego ubezpieczyciela będzie respektowana także przez inne zakłady ubezpieczeń. Co to oznacza? Jeżeli twoja obecna zniżka OC za bezszkodową jazdę wynosi np. 50 proc., to przy zmianie ubezpieczyciela powinieneś dostać przynajmniej tyle samo.

Zniżka OC może nam pomóc także w zakupie tańszego AC, bo coraz więcej towarzystw praktykuje „przenoszenie” zniżek – w całości lub części. Oczywiście dotyczy to tylko tych kierowców, którzy nie mieli do tej pory Autocasco i nie mają osobnych zniżek AC.

Wróć do listy artykułów

Portal używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności i cookies

e